Jak co roku o tej porze, przedstawiamy Wam subiektywny przegląd tego, co wydarzyło się przez ostatnich 12 miesięcy.
- Zakupiłyśmy dla Was 851 książek, które, niestety, są coraz droższe, co znacząco wpływa na ich ilość w porównaniu z poprzednimi latami.
- Zapraszałyśmy dzieci ze szkół i przedszkoli na lekcje biblioteczne, podczas których wprowadzałyśmy je w zasady obowiązujące w bibliotece. Dla każdej z grup starałyśmy się wymyślić atrakcję dostosowaną do wieku i umiejętności.
- Kontynuowałyśmy rozdawanie wyprawek i rozdawanie dyplomów w akcji „Mała książka – wielki człowiek”.
- Otrzymałyśmy dofinansowania na książki i wydarzenia biblioteczne w programach dotacyjnych „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” (dwa nabory) oraz „Kultura-Interwencje. Edycja 2023”.
- Nasz projekt znalazł się wśród 15 najlepszych bibliotecznych projektów w ogólnopolskim konkursie "Książka paliwem dla wyobraźni", organizowanym przez Fundację Grupy PERN, a praca konkursowa w ogólnopolskim konkursie „Polska wieś jakiej nie znasz”, organizowanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zajęła III miejsce. Otrzymałyśmy również wyróżnienie w II edycji akcji „Biblioteka przyjazna Dzieciom”.
- Zaproponowałyśmy Wam dwa wyzwania czytelnicze – lutowe, w ferie, i „Literackie BINGO!” we wrześniu i październiku, które – ku naszemu ogromnemu zaskoczeniu – cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że wielu z Was odwiedzało nas CODZIENNIE, przez cały czas trwania wyzwań.
- Zorganizowałyśmy „Wielki konkurs wiedzy o Harrym Potterze”, w którym wzięło udział 24 uczestników. Okazało się, że Harry ma w naszej gminie wielu fanów od malutkich do całkiem dużych, co również było dla nas miłym zaskoczeniem.
- Wraz ze Szkołą Podstawową w Woli Rasztowskiej włączyłyśmy się do ogólnopolskiej akcji promującej czytanie „Jak nie czytam jak czytam”, w którą zaangażowało się łącznie 128 osób. Wydarzenie miało charakter pikniku na trawie.
- Również w Woli Rasztowskiej, w każdą wakacyjną środę o godz. 10.00, na ławeczce przed filią biblioteki, odbywały się wspólne czytanie i zabawy z książką, do których z pewnością wrócimy w przyszłym roku.
- W lipcu gościłyśmy po raz kolejny teatry dla dzieci, z czterema przedstawieniami w wykonaniu MASKI i Krak-Artu. Wszystkim wielbicielom teatru i naszych „Teatralnych poranków” już dziś możemy zdradzić, że kolejne spektakle planowane są na styczeń.
- Przed świętami wielkanocnymi i przed Bożym Narodzeniem, ustawiłyśmy w bibliotece tła fotograficzne, które – jak co roku – cieszyły się ogromną popularnością, szczególnie wśród rodzin z dziećmi.
- W lipcu spełniłyśmy marzenie fanów Kici Koci i zaprosiłyśmy do biblioteki Bajankę, animatorkę z Wydawnictwa Media Rodzina z maskotką małej bohaterki. Jedno spotkanie zostało zorganizowane w bibliotece, a drugie w pełniącym wakacyjny dyżur przedszkolu w Dobczynie.
- W lutym, wrześniu i październiku, odbyło się łącznie siedem kursów krawieckich. Podczas zajęć nasze kursantki szyły torby i workoplecaki nie tylko dla siebie, ale również na cel charytatywny. Poza tym w marcu i w październiku odbyły się dodatkowe dwa spotkania naszych wolontariuszek, które także szyły torby. Po raz drugi obrałyśmy sobie za cel zakup karmy dla bezdomnych psów i kotów z Przytuliska w Jadowie. O finale akcji dowiecie się tuż po Nowym Roku.
- W listopadzie i grudniu biblioteka wraz z GOK-iem wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Wybrane zostały dwie rodziny – samotna mama z dzieckiem i samotna seniorka. Łącznie – dzięki Waszej pomocy – zgromadziliśmy dla nich 46 paczek, zawierających wszystkie potrzeby rodzin z listy.
Działalność naszej biblioteki została doceniona przez Kapitułę Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego, która przyznała nam Nagrodę im. Kierbedziów w kategorii „Działalność biblioteczna”, co jest dla nas ogromnym wyróżnieniem i mobilizuje nas do podejmowania nowych wyzwań w przyszłości. Jednak największym z nich będzie przeprowadzka do nowej siedziby już w przyszłym roku, która – sami przyznacie – pięknie nam wyrosła.